Burhan ELİAÇIK

Burhan Eliaçık, ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra çalışma hayatına 2000 yılında Garanti Bankasında başlamıştır.

Garanti Bankası’ndan 2011 yılında ayrılana kadar, üye işyeri ağından alternatif ürün ve hizmetler sunmasını mümkün kılan, ön ödemeli kart ve ulaşım projeleri sayesinde ödeme sistemlerinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan, bankaların işyeri yatırımlarının ortak kullanımı projelerine Liderlik görevlerini üstlenmiştir.

2011 yılından itibaren ise Vodafone Türkiye’de Mobil Finansal Servisler Kıdemli Müdürü olarak göreve başlamıştır. Eliaçık, bu şirkette ilgili departmanın kurulum çalışmalarından başlayarak, banka kullanan veya henüz bankacılık servisi ile tanışmamış geniş kitlelerin finansal servislere erişmesi için birçok çalışma yapmış ve sistemler geliştirmiştir. Görev aldığı süre boyunca Türkiye’nin en kapsamlı üye işyeri satış ağına sahip ön ödemeli kart projesini hayata geçirmiş ayrıca ilk “Social Wallet” konseptine sahip, içerisinde dünya çapında birçok ilk ve yenilikleri barındıran Vodafone Cep Cüzdan sayesinde global ölçekte birçok ödül kazandırmıştır.

Kuruluşundan itibaren Ödeme ve Elektronik Para Derneği’nin (ÖDED) Yönetim Kurulu Başkanı görevini üstlenerek, ülkemizde finansal teknoloji ve ödeme sistemlerinin gelişimine dair önemli katkılar sunmuştur.

Wirecard Türkiye Genel Müdürlüğü görevi sonrasında halen iPara Genel Müdürü olarak iş yaşamını sürdürmektedir.

2020 yılı içerisinde Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin kurulması ile birlikte Birliğin Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı görevini üstlenmiştir.

Burhan Eliaçık evli ve 1 kız çocuk babasıdır.